ستون و سر ستون سنگی

ستون سنگی

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ستون چیست ؟

  در این مطلب سعی داریم توضیح کاملی از ستون های سنگی و نحوه تولید نصب و مطالب مرتبط با آن را بیان کنیم ، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

  ستون ها پایه های نگهدارنده بنای ساختمان و اصلی ترین جزء ساختمان میباشد که در هر ساختمانی به شکل های مختلف بتونی یا فلزی وجود دارد  که هر ستون بنا به کاربرد آن ستون میتواند ضخیم و بزرگ یا کوچک باشد.

  مثلا برای ستون های اصلی ساختمان همیشه ستون های قطور مورد استفاده قرار میگیرد ولی ستون های داخلی و ستون هایی که بار زیادی را تحمل نمیکنند معمولا کوچک تر هستند.

  به منظور پوشش دهی ستون ها در نمای ساختمان از مصالح گوناگونی نظیر سنگ ، سیمان ، ورق های آلمینیومی و مصالح دیگر میتوان استفاده کرد.

  ستون های داخلی منزل نیز معمولا با استفاده از گچ پوشش صورت میگیرد.

  در این مقاله سعی داریم فقط ستون های سنگی را معرفی و برسی کنیم.

  پا ستون گرد
  نمونه پای ستون و ستون قاشقی گرد

  ستون سنگی چیست ؟

  ستون های سنگی برای پوشش ستون های اصلی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند که معمولا در نمای بیرونی ساختمان قرار دارند و در دو شکل گرد و چهار گوش مورد استفاده قرار میگیرد.

  ابعاد ستون ها بر اساس ضخامت و حجم ستون اندازه گیری میشود. برای مثال ستون های اصلی ساختمان با انداره 40 سانتیمتر نمیتوان ستون قطر 40 استفاده نمود باید ستون قطر 50 استفاده شود.

  البته برای ستون های ساختمان از ستون های چهارگوش نیز میتوان استفاده کرد که در طرح های مختلفی قابل اجرا میباشد.

  فراوری و تولید ستون

  ستون ها به شکل های مختلفی تولید و فراوری میگردند که اصولی ترین روش تراش شمش بصورت دو نیم دایره میباشد.

  در این روش دو عدد شمش سنگ بصورت نیم دایره تراشیده میشود و در محل پروژه بهم متصل میگردند تا یک ستون واحد را تشکیل دهد.

  این روش معایب و مزایایی دارد ، مزایای این روش اصولی بودن آن است که هر ستون از دو قطعه نیم دایره تشکیل میشود.

  در کنار اصولی بودن این نوع ستون ها قیمت تمام شده آن نیز به مراتب از نمونه های چند تکه بیشتر میباشد.

  ستون های نیم دایره قیمت بالای آنها را نیز در نظر داشته باشد.

  ستون های چند تکه که از چهار یا شش تکه تولید میشوند به دلیل اینکه از شمش بزرگ استفاده نشده است قیمت به مراتب کمتری را در برمیگیرد.

  یک دایره به چهار قسمت یا شش قسمت تقسیم شده و کنار هم با چسب سنگ چسب میشود.

  مزایای این روش قیمت نسبتا پایین نسبت به روش نیم دایره میباشد ولی قیمت و ماندگاری کافی را در بلند مدت ندارد و امکان جدا شدن از قسمت های چسب شده وجود دارد.

   

  مقایسه تصویری ستون ها

  در تصاویر پایین نمونه هایی از ستون های دو تیکه گرد و چند تیکه گرد نمایش داده شده است تا تفاوت میان مدل های مختلف را به راحتی متوجه شوید.

   

  ستون سنگی قطر 40
  ستون دو تیکه قطر 40
  ستون سنگی 12 تکه
  ستون سنگی 12 تیکه

  ستون گرد ، تخت یا چهارگوش

  ستون های گرد بصورت ساده و قاشقی میباشند که در بعضی مدل ها حالت مخروطی و در بعضی مدل ها حالت ساده اجرا میشوند که برای نمای کلاسیک بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و از نظر هزینه گران ترین نوع ستون میباشند.

  چهارگوش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر و کم هزینه میباشد و طرح های زیادی را میتوان اجرا نمود.

  نمونه های تخت معمولا بصورت قاشقی ، کرکره ای یا ساده میباشند که از نظر قیمت از ستون های گرد و ستون های چهارگوش قیمت به مراتب کمتری دارند.

  نمونه ستون های تخت معمولا از سنگ هایی با ضخامت 3 الی 5 سانتیمتر استفاده میشود که همین امر باعث کاهش قیمت این نوع ستون ها میباشد.

  انتخاب نوع ستون ها

  انتخاب ستون ها کاملا سلیقه ای بوده و هیچ مبنا و معیار حتمی در آن وجود ندارد و طراح بنابه سلیقه کارفرما ، هزینه تمام شده اقدام به انتخاب و طراحی ستون میکند.

  ستون های تخت نیز با توجه به هزینه کمتر نسبت به مدل های چهارگوش و گرد گزینه مناسبی برای نمای ساختمان میباشد.

  برای ستون های نمای ساختمان بهتر است از سنگ های تراورتن استفاده شود ، سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما – گرما و عوامل محیطی گزینه مناسبی میباشد و ستون های داخل از سنگ های مرمریت میتوان استفاده کرد.

  سنگ های مرمریت به دلیل طرح و نقش گوناگون و رنگ های متنوع گزینه مناسبی برای ستون های داخل منازل میباشد.

  با توجه به موارد ذکر شده در قسمت بالا میتوان اینطور نتیجه گرفت که اگر هزینه برای مالک ساختمان اولویت نباشد ستون های گرد به مراتب بهتر و اصولی تر میباشد ، ستون های چهارگوش در کنار هزینه کمتر نسبت به مدل های گرد نمای مدرن تر به ساختمان میبخشد.

  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.